خواص و نحوه مصرف عرق شنبلیله : عرق شنبلیله دارای طبع گرم  و در طب سنتی کاربرد فراوانی دارد. از مهمترین خواص عرق شنبلیله می‌توان به کاهش قند خون، افزایش اشتها، درمان ریزش مو، درمان لاغری، درمان کم خونی و رفع نفخ معده  اشاره کرد.

عرق شنبلیله خواص و نحوه مصرف عرق شنبلیله در این مطلب با خواص و نحوه مصرف عرق شنبلیله آشنا خواهید شد این عرق برای کاهش قند خون و کلسترول چاق کننده و درمان کم خونی و افزایش سایز سینه توصیه میشه

شنبلیله یکی از گیاهان بومی ایران بوده که همه ما با آن آشنا هستیم. عرق شنبلیله نیز که از این گیاه حاصل  می‌شود در کنار مزه  تلخ خود، دارای خواص دارویی بسیاری  است. خواص بی شمار عرق شنبلیله را می‌توان به ترکیبات موجود در آن ربط داد. این گیاه  یک منبعی سرشار از انواع ویتامین ها مانند ویتامین  B، ویتامین C و ویتامین A و مواد معدنی مفید از جمله مس،منیزیم، پتاسیم، کلسیم و منگنز است. جهت اطلاع از تمامی خواص این عرق گیاهی، نحوه مصرف و عوارض جانبی آن با ما همراه باشید.

خواص عرق شنبلییه

بسیاری از افراد عرق شنبلیله را به عنوان یک داروی گیاهی کم عارضه می دانند و به همین علت از آن برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌کنند. در اینجا به برخی از خواص این عرق اشاره خواهیم کرد:

۱. کاهش قند خون

مصرف روزانه ۳ استکان از عرق شنبلیله نقش بسزایی در کاهش قند خون در افراد دیابتی دارد. خواص عرق شنبلیله برای کاهش قند خون را می‌توان به تاثیر بالای آن در بهبود عملکرد انسولین نسبت داد. با این وجود استفاده از  این عرق گیاهی در افراد دیابتی بدون مشورت و توصیه پزشک توصیه نمی‌شود.

۲. کاهش کلسترول

عرق شنبلیله به کاهش کلسترول خون کمک کرده  و نقش موثری را در حفظ سلامت قلب ایفا می کند.

۳. چاق کننده و رفع لاغری مفرط

از جمله  خواص عرق شنبلیله می‌توان به درمان لاغری و افزایش اشتها اشاره کرد. ترکیبات موجود در شنبلیله مانند فسفر و آهن سبب تقویت لوزالمعده می‌شوند، در نتیجه عملکرد دستگاه هاضمه بهبود یافته و اشتها افزایش می‌یابد. البته استفاده از عرق شنبلیله برای درمان لاغری کودکان بدون مشورت با متخصص توصیه نمی گردد.

۴. درمان کم خونی

آهن موجود در عرق شنبلیله به تولید گلبول‌های قرمز خون کمک می‌کند و کم خونی را درمان  می‌کند.

۵. افزایش سایز سینه

یکی از مهم‌ترین خواص عرق شنبلیله تنظیم هورمون‌های زنانه می باشد. این عرق گیاهی شامل  ترکیباتی شبیه استروژن است و به عنوان یکی از بهترین و موثرین روش‌های طبیعی برای بزرگ کردن  سینه شناخته می‌شود.

افزایش شیر مادر خواص و نحوه مصرف عرق شنبلیله خواص و نحوه مصرف عرق شنبلیله در این مطلب با خواص و نحوه مصرف عرق شنبلیله آشنا خواهید شد این عرق برای کاهش قند خون و کلسترول چاق کننده و درمان کم خونی و افزایش سایز سینه توصیه میشه

۶. افزایش شیر مادر

عرق شنبلیله یک منبع غنی از انواع ویتامین و مواد معدنی مانند منیزیم است، بنابراین مصرف این عرق گیاهی در دوران شیردهی باعث افزایش شیرمادر می‌شود. البته قبل از مصرف این عرق گیاهی در دوران شیردهی با متخصص مشورت کنید.

۷. ضد نفخ

نفخ یکی از مشکلات گوارشی است که در اثر پرخوری، رژیم غذایی نامناسب، مصرف غذا‌های پرچرب، استرس و … به وجود می‌آید. عرق شنبلیله یکی از عرقیات گیاهی است که به درمان نفخ کمک می‌کند.

۸. بهبود زخم‌های پوستی

خواص ضدباکتریایی و ضدالتهابی عرق شنبلیله در روند بهبود زخم‌های پوستی نقش مهمی دارد.

۹. درمان ریزش مو

ترکیبات موجود در عرق شنبلیله باعث محکم شدن  پیاز مو شده و از ریزش مو جلوگیری می‌کند. برای درمان ریزش مو توصیه می‌شود روزانه یک استکان از عرق شنبلیله را میل کنید.

نحوه مصرف

برای استفاده بهتر از خواص عرق شنبلیله توصیه میکنیم که نیم ساعت بعد از غذا نصف استکان از این عرق گیاهی میل کنید. عرق شنبلیله طعم تلخی دارد و بسیاری از افراد به دلیل طعم نامطلوب این داروی گیاهی از مصرف آن صرف نظر می‌کنند. برای از بین بردن تلخی این عرق گیاهی می‌توان کمی عسل به آن اضافه نمود.

عوارض احتمالی عرق شنبلیله

برخی از عوارض جانبی و محدودیت‌های مصرف این عرق گیاهی عبارتند از:

  • عرق شنبلیله قند خون را کاهش داده و با دارو‌های دیابت تداخل دارد، بنابراین افراد دیابتی باید قبل از مصرف این عرق گیاهی با پزشک خود مشورت کنند.
  • عرق شنبلیله طبع گرمی دارد و مصرف آن به افراد گرم مزاج توصیه نمی‌شود.
  • افرادی که به بادام زمینی حساسیت دارند، معمولا به این عرق گیاهی هم حساسیت دارند. این افراد بهتر است با احتیاط بیشتری عرق شنبلیله را مصرف کنند.
  • شنبلیله انقباضات رحمی را افزایش می‌دهد، بنابراین مصرف عرق شنبلیله در دوران بارداری بدون مشورت با پزشک به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

سخن آخر

خواص عرق شنبلیله در درمان بیماری‌ها و بهبود سلامت را نمی‌توان نادیده گرفت، با این وجود افراد دیابتی، زنان باردار و کودکان قبل از مصرف این داروی گیاهی باید با پزشک مشورت کنند.

اینستاکرام بابونه