دیابت چیست؟

دیابت یک بیماری مهم است که در آن بدن به دلیل نبود میزان کافی از هورمون انسولین، قادر به کنترل قند خون نیست. دیابت در زمان بارداری به عنوان رایج‌ترین مشکل پزشکی شناخته شده است و ۳.۳% از زنان باردار را شامل می‌شود. فرقی نمی‌کند که دیابت از کدام نوع باشد، می‌توان با اطلاع از برخی نکات سلامت بیشتر شما در دوران بارداری را تضمین کرد.

دیابت بارداری چیست؟

دلیل اصلی ابتلا به دیابت بارداری مشخص نیست، بلکه تأثیرات بارداری است که میزان قند خون را از حالت تعادل خارج می‌کند. زمانی که مواد خوراکی مصرف می‌شوند، بدن به هضم آنها می‌پردازد تا قند یا همان گلوکز را تولید کند و به جریان خون بفرستد. پانکراس یا همان لوزالمعده نیز در جواب انسولین ترشح می‌کند. انسولین هورمونی است که به حرکت قند در جریان خون کمک می‌کند تا به سلول‌های بدن برسند و انرژی کافی را به دست بیاورند.

در حین بارداری که جفت اتصال و ارتباط بین جنین و مادر را برقرار می‌کند تا از ذخایر خونی تغذیه کند، هورمون‌های دیگری نیز ترشح می‌کند. تقریباً همه هورمون‌های تولید شده باعث ایجاد اختلال در انسولین می‌شوند و قند خون را افزایش می‌دهند. کاهش قند خون بعد از مصرف غذا در دوران بارداری طبیعی است.

با رشد جنین، جفت روز به روز هورمون‌هایی را ترشح می‌کند که روی انسولین اثرگذار هستند. در دیابت بارداری هورمون جفت باعث افزایش قند خون می‌شود و می‌تواند بر رشد و سلامتی جنین تأثیرگذار باشد. در جواب این سؤال که دیابت بارداری از کی شروع می‌شود باید گفت معمولاً دیابت بارداری در اواخر نیمه دوم بارداری به وجود می‌آید و گاهی هم حتی از هفته بیستم ظاهر می‌شود ولی به طور کلی زودتر از آن پیش نمی‌آید.

درمان ساده دیابت بارداری

یک لیوان گلاب را داخل ظرفی ریخته و به روی شعله قرار دهید تا به جوش آید، سپس بگذارید تا سرد شود و بعد گلاب را داخل یک قوری بریزید.
به میزان بیست عدد مغز پسته خام را داخل قوری ریخته و  قوری را بمدت نیم ساعت روی سماور یا کتری روشن بگذارید تا دم بکشد. در نهایت بعد از نیم ساعت باید این دمنوش را بصورت ناشتا میل کنید.

علاوه بر این میتوانید نیم ساعت پس از میل کردن دمنوش مقداری پسته بخورید، همچنین میتوانید پسته ها را بصورت نیمکوب مصرف کنید.
مقدار مصرف روزانه روزانه این دمنوش به اندازه یک لیوان و در موارد خاص میتوان دو لیوان استفاده کرد.
مصرف این دمنوش در بهبود دیابت کودکان نیز تاثیر بسزایی دارد.

اینستاگرام بابونه