رنگ خون قاعدگی

تفسیر رنگ خون قاعدگی بانوان

رنگ خون قاعدگی بانوان رابطه مستقیمی با سلامتی و بیماری آن ها  دارد که باید به آن بطور جدی توجه شود.
قاعدگی بانوان دقیقا مثل علایم بیماری های دیگر فشار خون، تب بالا و … درباره سلامتی بانوان سخن می گوید و از علایم حیاتی بدن است. شما با توجه به رنگ خون قاعدگی میتوانید تشخیص بدهید که آیا شخص مورد نظر بیمار هست یا خیر.

 در این بخش درباره انواع رنگ خون قاعدگی و بیماری هایهای مربوط به هرکدام توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد. با بابونه همراه باشید.

رنگ خون قاعدگی

اگر رنگ خون قاعدگی متمایل به رنگ صورتی باشد

اگر رنگ خون قاعدگی صورتی باشد این امکان وجود دارد که سطح استروژن در بدن شما پایین باشد. مخصوصا اگر رنگ خون قاعدگی صورتی و روان تر (سبک تر) از حد معمول باشد.

همچنین باید بدانید ورزش بیش از حد مثل دوندگی موجب کاهش سطح استروژن در بدن شده که این امر سبب نامنظم شدن دوره قاعدگی یا پریود شما یا حتی  قطع شدن قاعدگی می شود.

این مساله خطرناک نیست. ولی خب بهتر است درمان شود . چون میزان پایین استروژن موجب افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان خواهد شد و بهتر است درمان شود. پس اگر این علایم را دیدید ، یعنی رنگ خون پریودی صورتی با آبکی بودن جریان آن ، سعی کنید با پزشک مشورت کنید.

همچنین از دیگر علل صورتی شدن رنگ خون قاعدگی ،  تغذیه نامناسب، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، یا یائسگی اشاره شده است. گاهی حتی ۴-۵ سال قبل از یائسگی دیگر رنگ خون قاعدگی به صورتی متمایل می شود. البته همه اینها را پزشک باید به شما بگوید.

 

اگر رنگ خون قاعدگی و غلظتش حالت آبکی داشته باشد

اگر خون پریودی شما آبکی است این امکان وجود دارد که شما کمبود تغذیه ای دارید. طبق اطلاعات بدست امده قاعدگی یا پریود رقیق و سفید رنگ اکثرا نشانه کم خونی شدید است ، مخصوصا اینکه مقدار خونریزی تان هم نسبت به ماههای قبل کمتر شده باشد. اگر بعد از دو سه دوره همین علایم را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.

البته گاهی هم برعکس است . یعنی کمبود آهن به جای کم کردن خون قاعدگی باعث بیشتر شدن ان می شود.

اگر پد یا نوار شما  کمتر از یک ساعت غرق به خون شد  یا مثلا شب چندین بار برای تعویض پد یا تامپون بیدار شدید ممکن است کمبود آهن جدی داشته باشید و در این موارد هم باز باید نزد پزشک بروید.

رنگ خون پریود

اگر رنگ خون قاعدگی قهوه ای تیره باشد

احتمالا گاهی اوقات متوجه شده اید که رنگ خون پریود تان قهوه ای تیره است. نگران نباشید. چون گاهی وقتها تکه های قدیمی از جداره رحم یا به قولی همان خون  از پریود قبلی در بدن مانده و اکنون در حال خارج شدن است.

این تکه ها زمان زیادی برای اکسید شدن دارند، به همین دلیل به رنگ قهوه ای یا سیاه درمی آیند. اگر هر بار در پریودی این اتفاق اقتاد پیشنهاد می کنیم با پزشک خود مشورت کنید.

اگر رنگ خون قاعدگی مربای قرمز رنگ غلیظ با لخته های بزرگ  باشد

در این موارد اکثرا سطح پروژسترون کم و استروژن بالا رفته است. در برخی موارد لخته شدن خون طبیعی است ولی اگر لخته ها به اندازه یک چارک با بزرگتر باشند  عدم تعادل جدی هورمونی را نشان میدهد و مراجعه به پزشک ضروری است. در این موارد مصرف لبنیات، سویا و شکر را کم کنید. شاید این لخته ها کاهش یابد.

 

یکی دیگر از علایم رنگ خون قاعدگی مربایی قرمز رنگ با غلطت و لخته خون بزرگ فیبروئید های رحمی باشد . این فیبروئیدها اغلب خوش خیم هستند ولی می توانند دردناک باشند . یک سونوگرافی در این موارد پیشنهاد می شود.

اگر رنگ خون قاعدگی ترکیبی از خاکستری و قرمز باشد

اگر رنگ خون پریودی تان ترکیب خاکستری و قرنز بود این امکان وجود دارد که عفونت STD/STI داشته باشید. احتمالا این علایم همراه با بوی ناخوشایند و زننده است .

نکته : STD مخفف بیماری منتقله آمیزشی (Sexually Transmitted Disease) و STI مخفف عفونت منتقله آمیزشی Sexually Transmitted Infection است.

زنانی که دچار سقط جنین شده اند گاهی اوقات متوجه تکه هایی خاکستری رنگ که شبیه تکه های جگر سیاه است می شوند پس اگر فکر می کنید احتمال بارداری یا سقط جنین در شما وجود دارد بهتر است به پزشکتان مراجعه کنید.

 

اگر رنگ خون قاعدگی روشن و به رنگ کرن بری باشد

اگر رنگ خونتان روشن وشبیه کرن بری باشد به احتمال زیاد شما یک پریود منظم  وسالم دارید. البته پریود ” عادی ” برای هر شخصی شکل خاصی دارد ولی در اکثر افراد اگر رنگ خون پریودی شبیه کرن بری و گیلاس باشد پریودی او منظم است.

در هر شرایطی به نظر ما اگر علایم مشکوکی حس میکنید میتوانید به پزشک مراجعه کنید یا چند وقت یکبار چکاو  و سونوگرافی داشته باشید. از نظر قیمت هم درمانگاهها و بیمارستان ها قیمت منصفانه ای دارند.

مقدمات حجامت به همراه تقویم حجامت ۱۳۹۸

کلیه مقدمات ابتدایی قبل و حین حجامت

درمان خال گوشتی با راهکارهای ساده (۲۸ راهکار)

در این مطلب به بیان راهکارها و روش های خانگی برای درمان کردن خال های گوشتی میپردازیم. از این درمان‌های خانگی می‌توانید برای از بین بردن خال‌های گوشتی در هر نقطه‌ای از بدن‌تان از جمله گونه‌ها، شانه‌ها، سینه، شکم، بازوها، پا و غیره استفاده کنید؛ ولی توصیه میکنیم که پیش از استفاده از این درمان‌های خانگی از عدم حساسیت پوستی اطمینان حاصل کنید (در غیر این صورت، ممکن است پوست‌تان به این درمان‌های طبیعی واکنش نشان دهد).

مزاج شناسی

شناخت مزاج و دستورات اصلاح مزاج

خواص و نحوه مصرف روغن آرگان

در این مطلب درمورد چگونگی تشخیص روغن آرگان اصلی و همچنین در مورد خواص و کاربرد های آن صحبت و در ادامه شما را با روش های مصرف روغن آرگان آشنا خواهیم کرد. پس با بابونه همراه باشید..

معرفی زغال فعال و روش های مصرف آن

زغال فعال شده یک پودر کاملاً سیاه رنگ، بدون بو و بدون طعم است که از زغال یعنی مواد دارای کربن مانند چوب به دست می آید.
زمانی که زغال در دمای بالا و در محیط خلأ و بدون اکسیژن با گاز اکسید کننده یا
مواد شیمیایی حرارت داده می‌شود فعال شده و به پودری سیاه رنگ تبدیل می‌گردد که این پودر همان کربن خالص است.
این فعال شدن زغال، قابلیت‌های آن افزایش پیدا می‌کند و می‌تواند مواد گوناگونی را جذب کند.

پست های مرتبط

ثبت نظر

مطالب سایت

بالا